Wyniki wyborów samorządowych w Gminie Kolbudy

Kurz po pierwszej turze wyborów samorządowych opadał powoli. Liczenie głosów trwało niezmiernie długo w związku z tym, że wyborami w każdym okręgu zajmowały się aż dwie komisje. Po wstępnych poniedziałkowych wynikach wiedzieliśmy, że dla naszego Komitetu nie są one pomyślne. Żeby się z Państwem nimi podzielić, musieliśmy poczekać na podanie ostatecznych wyników przez PKW.

Nasz kandydat na stanowisko Wójta Gminy Kolbudy Krzysztof Suchocki niestety nie wszedł do drugiej tury wyborów. Zwycięska pulę podzielili pomiędzy siebie Pan Robert Aszyk i Andrzej Chruścicki, którzy bój o fotel Wójta rozstrzygną w drugiej turze wyborów w dniu 4 listopada.

Jeśli chodzi o wybory do Rady Gminy Kolbudy naszym kandydatom zaufała aż jedna piąta wyborców. Niemniej jednak, było to zbyt mało, aby reprezentowało nas w niej więcej osób. Z naszego komitetu wyborczego wprowadziliśmy tylko jedną radną – Magdę Dudzińską Florczyk. Zdecydowaną większość mandatów, bo aż 9 objął Komitet Roberta Aszyka, zaś pozostałe – 5 mandatów objął Komitet Wyborczy Andrzeja Chruścickiego. Jeśli ten ostatni wygra wybory będzie musiał się mierzyć z niezwykle trudną sytuacją, ponieważ będzie miał przeciw sobie większość radnych z konkurencyjnego komitetu. Sami jesteśmy ciekawi jak ta sytuacja się rozstrzygnie, ponieważ decyzje wyborców są nieprzewidywalne. Podobnie jak w naszym przypadku – przyznaję, że oczekiwania były znacznie większe, ale wyborcy postawili na przedstawicieli konkurencyjnych komitetów. Dlaczego – myślę, że na oceny przyjdzie jeszcze czas.

Tym niemniej gratulujemy wszystkim nowo wybranym radnym i kandydatom na wójta.

Ze swej strony dziękujemy wszystkim wyborcom, którzy zaufali naszej propozycji programowej. Dziękuję też wszystkim naszym kandydatom za wielki wkład pracy oraz wiarę w sensowność naszego działania. Jeszcze raz składam gratulacje naszej radnej Magdzie Dudzinskiej Florczyk ! Powodzenia ! Nie zostawimy Ciebie samej w realizacji tego ambitnego zadania, a łatwo pewnie nie będzie.

Mimo przegranej będziemy zabiegać, aby kluczowe jej punkty zostały wdrożone przez nowo wybraną Radę Gminy Kolbudy, gdzie zapewne godnie będzie nas reprezentować Magda Dudzińska Florczyk. Dziękujemy wszystkim sympatykom i osobom, które wspierały nasz Komitet w walce wyborczej.

Poniżej prezentujemy wyniki wyborów na wójta oraz naszego komitetu wyborczego.

21 Komentarze

 1. Anonim pisze:

  Pan Krzysztof był zbyt pewny siebie aż tu bach ??? za pełno Pana było gdyby nie to może było by więcej głosów ?

  • Natalia pisze:

   Nie ma to jak sie wypowiadać jako anonim. Poza tym za pełno ? Szkoda ze reszty kandydatów w ogóle nie było widać oprócz plakatów wyborczych.

  • Xvx pisze:

   Za pełno co to znaczy? Ja uważam że pomagał każdemu kto o to poprosił gdzie powinien robić to każdy radny który był jest odpowiedzialny w swoim obrębie. Zawsze służył pomocą i nie był obojętny na prośbę innych.

 2. Bubu pisze:

  Tylko nie Bach!!!

 3. Irek pisze:

  W obecnej sytuacji optymalnym dla mieszkańców gminy będzie P Chruścicki jako wójt. Dlaczego., rada gminy musi zatwierdzać wszystkie posunięcia władz gminy, aby uniknąć tego co wyprawiał Grombala, doprowadzając do tego że nasza gmina ma tak rozbuchane wydatki na administrację. Jesteśmy najdroższą gminą w regionie, zarówno w wydatkach na administrację , przeliczeniu na mieszkańca, jak i najwyższe ceny za media/ wodę/ ścieki/ sieci.

 4. Marek pisze:

  Głosowałem na Pana Krzysztofa. Teraz zagłosuję na Pana Aszyka. Dlaczego? Powodów jest kilka. Przede wszystkim ma większość w Radzie Gminy. Może więc realizować swój program. Naszej gminy naprawdę nie stać na 5 lat wojen i przepychanek pomiędzy Radą a Wójtem. Po drugie: tylko pan Aszyk gwarantuje, że wszystkie pieniądze nie zostaną skierowane do jednego sołectwa. A w Kowalach już głośno mówi się, że jak wójtem zostanie Pan Chruścicki, to wtedy wszystko będzie dla Kowal.

 5. Marek pisze:

  No i jako suplement zapomniałem o jeszcze jednym, może nie najważniejszym a ważnym. Mieszkam w Bielkówku i uważam – może nieco egoistycznie – że dobrze by się stało, gdyby Wójt pochodził z mojej miejscowości. Wybrałem pana Krzysztofa. Niestety, nie udało się. Mam nadzieję, że Panu Aszykowi się uda.

 6. Sylwia pisze:

  Ja też obawiam się, że cała uwaga będzie skierowana na Kowale. Trzeba się nad decyzją dobrze zastanowić.

 7. Tomasz pisze:

  Dla mnie argumentem jest to, że jeżeli wygra Chruścicki grozi nam paraliż. Bo większość w radzie ma Aszyk. Poza tym Aszyk jest też z Bielkówka.

 8. Kalin pisze:

  Mam nadzieję, że Pan Krzysztof poprze Roberta Aszyka. To jedyna słuszna decyzja.

 9. Marzena pisze:

  No tak…Nasz kandydat przegrał pozostało głosowanie na Roberta Aszyka. To powinien być nasz drugi wybór. Panie Krzysztofie, zgadza się Pan?

 10. Maggie pisze:

  W tej sytuacji pozostaje zagłosowanie na Pana Aszyka. W przeciwnym wypadku wszystkie środki zostaną skierowane na Kowale a nie równomiernie do każdego sołectwa. Też jest z Bielkówka więc by był „Naszym Wójtem”

 11. Grzegorz pisze:

  Po co było głosować za zmianą (p.Suchocki) a teraz wybierać kontynuację (p.Aszyk)? Nie rozumiem.

 12. Franciszek pisze:

  Witam, tak jak wielu z was swój głos oddałem na Pana Krzysztofa, niestety się nie udało. Nie byłem przekonany na kogo zagłosować tym razem dopóki nie zobaczyłem listy radnych. Głos jest jasny, Robert Aszyk musi zostać wójtem. Tylko w ten sposób możemy zagwarantować sobie względny spokój. Chruscicki ze swoimi 5 mandatami niczego nie zwojuje i natknie się na ścianę w postaci 9 radnych od kontrkandydata. Dodając do tego jeszcze podejście Kowal do wyborów i ich komentarze świadczące o tym, ze teraz ich miejscowość zostanie „zadbana” możemy spodziewać się jak zostaną potraktowane Kolbudy i pozostałe miejscowości naszej gminy. Aszyk w gruncie rzeczy nie jest Grombalom i mam nadzieje ze stanie na wysokości zadania. Panie Krzysztofie apel do Pana, proszę pomoc uratować nasza gminę.

 13. Anna pisze:

  Chyba wszyscy tutaj się wypowiadający głosowali na Pana Krzysztofa. Pomimo tego, że nie mieszkam w Bielkówku – a w Kolbudach – ja również tak głosowałam. Glosowałam również na pana Zbyszka Popieniuka. Tu również się nie udało. Natomiast dzisiaj odwiedził mnie pan Robert Aszyk. Razem z nowym – starym radnym, Wiesławem Rusieckim przyszli porozmawiać o poparciu dla Pana Aszyka w 2 turze wyborów. I przekonali mnie. Nie taki Aszyk straszny jak go malują. To nie jest Grombala. Ma inne spojrzenie. Chce nowego otwarcia. Poza tym naprawdę, koronnym argumentem jest to, że ma w Radzie Gminy znaczną przewagę. I może zrealizować to, do czego się zobowiązał. Dajmy mu szansę. Mój głos będzie mia. Tym bardziej, że jak słyszałam, również mój kandydat na radnego, pan Zbigniew Popieniuk zdecydował się poprzeć pana Aszyka. Zresztą niczego innego po Panu Zbyszku się nie spodziewałam. Panie Krzysztofie. proszę zrobić to samo. Dla dobra naszej gminy.

 14. Elka pisze:

  Radni wybrani z komitetu Pana A. siedzą w polityce od wielu lat, nie przejmowałabym się nimi. Myślę, że chętnie przejdą na stronę nowego wójta, szybko zapominając o Panu A., tylko po to żeby zrealizować swoje potrzeby.

  • Facet pisze:

   Dokładnie tak będzie jak opisała to p. Elka. To jest tylko kwestią czasu kiedy większość radnych. dogada się i przejdzie na stronę wybranego przez lud wójta. Pozostałe wypowiedzi świadczą tylko o naiwności, albo o rozpoczętej już agitacji.

 15. arekwp pisze:

  No cóż – drugiej rundzie będę w opozycji i zagłosuję za Panem Chruścickim – bo może jako człowiek spoza układu uczciwiej spojrzy na całość.

  Patrząc z perspektywy Pręgowa i Lisewca na Bielkówko to jesteśmy traktowani po macoszemu. Nie mamy chodnika od Kolbud (w Bielkówku są po obu stronach drogi głównej), nie mamy chodników we wsiach ani między nimi – ale mamy 80 cm usypanego pobocza drogi Kolbudy – Pręgowo, które jest rozjeżdżone przez samochody, a poruszanie się po nim (szczególnie z wózkiem dla dzieci) to już ekstremalne wyzwanie. Chodniki w Pręgowie szerokości 50 cm to jakaś porażka. Nie oczekujemy autostrady jaką jest droga Bielkówko – Pręgowo lecz zwykłych chodników (o szerokości co najmniej 1 metra) – to takie przyziemne (chodnik koło szkoły w Pręgowie też jest jakąś porażką dwie osoby biorące udział w wyborach idące w przeciwnych kierunkach nie za bardzo miały jak się minąć) . Dodatkowo Lisewiec od dawna czeka na drogę do Bielkówka.

  Z przyziemnych rzeczy, które stają się koniecznością w cyfrowym świecie, to szczególnie młodzi i/lub napływowi mieszkańcy oczekują realizacji dostępu do światłowodowego internetu (jak wiemy zapowiedzi były, zbieranie deklaracji było, spotkania z wójtem i BiallNet’em także były a skończyło się tym, że ci którzy mają Neostradę nadal są szczęśliwcami bo BiallNet zmienił sobie projekt i bocznych wiosek już nie przewiduje).

  Oczekuję (pewnie inni też) zmiany działania komunikacji. Skoro mamy „prywatny” zakład śmieciowy, to kupmy 3-4 autobusy, zatrudnijmy 8-10 kierowców i realizujmy kursy Lisewiec, Łapino, Bielkówko, Buszkowy, Czapielsk, Babidół – Kolbudy a resztę dajmy gdańskiej komunikacji miejskiej i połączmy bilety. Dzięki temu będziemy mieli co 30-40 minut dojazd do każdej wioski i co 10-20 minut z Kolbud do Gdańska.

  Co do Kowal – to przede wszystkim OCZEKUJĘ/ŻĄDAM przebudowy zjazdów z obwodnicy, gdyż obecnie zjazdy z Gdańska do Kolbud i z Pruszcza na Kowale to często sytuacje na pograniczach wypadków. Dodatkowo oczekuję w Kowalach za obwodnicą oświetlenia wszystkich przejść dla pieszych wraz z okolicą drogi doprowadzającą do nich – po zmroku tylko 30’ka na liczniku daje w jako takie możliwości reakcji na wchodzących na jezdnię nie wyposażonych w odblaski i ubranych na czarno pieszych.

 16. Marek pisze:

  Komentarze pisane przez 1 osobę, mowa o tych agitujących za Panem Aszykiem, masakra, ludzie miejscie trochę godności…

 17. Magda pisze:

  Nie jestem agitatorem P. Aszyka. Głosowałam również za P. Krzysztofem i była to dla mnie szansa na zmianę. Nie udało się… Trudno, tak bywa… Mam wielki dylemat, ale tak naprawdę matematyka mówi za siebie – przy stanie 9 : 5, to zawsze 9 będzie więcej niż 5. Gminy nie stać na wojnę między wójtem a radą, a do tego może dojść. Nie znam żadnego z Panów kandydatów na wójta, ale patrząc na to, co się dzieje, nie uważam, aby P. Chruścicki był osobą właściwą. Pojawił się wielkim plakatem przy szkole pod koniec roku szkolnego życząc udanych wakacji, a co zrobił w ciągu 4 lat kadencji radnego? Szczyci się tylko szkołą metropolitalną, ale nie popierał budżetu, gdzie szkoła ta była uwzględniona (podobnie, jak Jego koleżanki i koledzy z rady). Czy Pan Chruścicki zdaje sobie sprawę z problemów, które są w naszej wiejskiej gminie, np. w Bąkowie, Lublewie, Lisewcu, Pręgowie, Buszkowych, Czapielsku i innych – myślę, że może częściowo „liznął” tych spraw tylko w ciągu ostatniego miesiąca, gdy odwiedzał ludzi z tej strony obwodnicy. Poza tym nie ma o tym pojęcia.
  Jaką mamy pewność, że kasa nadal nie będzie płynęła w stronę Kowali? Przecież, skoro jest szkoła, to trzeba zrobić drogi, chodniki, basen itd., a z naszej strony – nadal szutrówki, dziury, brak chodników…
  Dlatego zagłosuję na P. Aszyka – mając kontakt z rodzicami uczniów szkoły w Kolbudach, mieszkając od wielu lat po „naszej” stronie obwodnicy, zdecydowanie lepiej wie, co w trawie piszczy.
  Mam nadziej tylko, że się nie pomylę i nie zawiedzie On mojego zaufania.

 18. dv1979 pisze:

  Komunikacja autobusowa to porażka. Autobus przesiadkowy Gdańsk – Lisewiec oczywiście po raz kolejny odjechał przed przyjazdem tego z Gdańska. Ktoś piał o autobusach gminnych – to nie głupi pomysł bo to co mamy to każdy kto korzysta to sam wie jak jest.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *