Ośrodek Zdrowia w Kolbudach – fakty i mity

W trakcie kampanii wyborczej, w szczególności przed drugą turą wyborów byłem bardzo mocno atakowany przez Panią Annę Burzymską, lekarkę pracującą w  Ośrodku Zdrowia w Kolbudach. Pisała ona i rozpowszechniała na mój temat wiele kłamstw i pomówień. Wreszcie nadeszła pora, by przedstawić trochę faktów na temat funkcjonowania Ośrodka Zdrowia w Kolbudach. To sporo wyjaśni.

Od samego początku pełnienia funkcji radnego dążyłem od reformy kolbudzkiego ośrodka zdrowia. Nic z tego nie wyszło, bo nikt nie był zainteresowany, żeby poprzeć moje pomysły. Osoby, które tam bywają, wiedzą że wygląda on jak żywcem wyjęty z poprzedniej epoki. Warunki tam panujące, estetyka korytarzy, toalety urągają wszystkiemu. Można by tam nakręcić przysłowiowego „Misia III” i dodatkowa scenografia nie byłaby potrzebna. Zakres usług też pozostawia wiele do życzenia.

Byłem i jestem zwolennikiem rozwiązań zastosowanych w  pobliskich gminach jak np. w Przywidzu czy Suchym Dębie. Tam ogłoszono przetargi na realizowanie zadań z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Warunkiem przystąpienia do przetargu było posiadanie aktualnej umowy z NFZ, tak by opieka dla mieszkańców danej gminy była bezpłatna. W obu tych gminach przetargi wygrały prywatne firmy. Firmy te zwiększyły liczbę lekarzy (sic!) oraz zakres świadczonych usług, w tym między innymi poszerzyły go o rehabilitację. Dodatkowo z tytułu dzierżawy budynków firmy te płacą co miesiąc po kilkanaście tysięcy złotych do budżetów tych gmin. Lekarze pracujący tam są zatrudnieni na etatach w firmach, które te ośrodki prowadzą.

A jak to wygląda u nas ?  U nas tzw. ośrodek zdrowia jest SPZOZ czyli samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Jego założycielem i organem prowadzącym jest Gmina Kolbudy. Nasz SPZOZ ma swojego kierownika i prowadzi działalność zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości Dz. U. 121 25 ust. 5 wymienione w art. 80 ust. 3 oraz w oparciu o zakładowy plan kont. Nasz SPZOZ wynajmuje pomieszczenia w budynku ośrodka dla lekarzy, którzy prowadzą tutaj swoje gabinety lekarskie. Pracujący tutaj lekarze rodzinni mają tzw. aktywne listy pacjentów. Każdy z nich ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia i prowadzi działalność gospodarczą. Aby przekonać się, czy jest ona opłacalna wystarczy zajrzeć np. do oświadczeń majątkowych osób tutaj pracujących. Z danych zamieszczonych na stronach BIP Starostwa Powiatu Gdańskiego wynika, że w przypadku Pani Anny Burzymskiej – lekarza rodzinnego oraz jednocześnie radnej Powiatu Gdańskiego przychody i dochody z tytułu prowadzenia przez nią gabinetu lekarza rodzinnego wyglądały następująco (link do oświadczeń majątkowych radnych Powiatu Gdańskiego w kadencji 2014-2018 – https://biuletyn.net/powiat-gdanski/?bip=1&cid=112):

Z powyższego zestawienia wynika, że dochody miesięczne wynoszą kilkanaście tysięcy złotych. Jak widać zarobki te są godne i to nie tylko na terenie Gminy Kolbudy.

A ile zarabia Gmina Kolbudy na tym, że jest organem założycielskim SPZOZ i umożliwia lekarzom prowadzenie działalności gospodarczej ? Zestawienie wyników finansowych SPZOZ w Kolbudach przedstawia się następująco:

Jak widać wyniki finansowe SPZOZ nie są już takie dobre. Udało mu się nawet „osiągnąć” stratę netto wynoszącą 2402,51 zł przy przychodach 347 798,71 zł ! Jak te kwoty mają się do dochodów przytoczonych przeze mnie wcześniej gmin można zobaczyć na ich stronach BIP. Z grubsza tylko rzecz ujmując zarabiają one po kilkadziesiąt tysięcy rocznie na wynajmowaniu budynków dla firm, które prowadzą u nich podstawową opiekę zdrowotną.

Z powyższych zestawień widać, że nasz ośrodek zdrowia jest kurą znoszącą złote jaja. Szkoda tylko, że te złote jaja znosi ona dla wybrańców. A ci zaś zrobią wszystko, by tego nie stracić. Mogliby to stracić w momencie reformy tego ośrodka zdrowia. Trzeba było zatem zrobić wszystko, by zohydzić osobę która deklarowała przeprowadzenie takiej reformy. Własny  interes jest ważniejszy niż interes ogółu mieszkańców – to stara prawda.

Pani Anna Burzymska startowała w minionych wyborach samorządowych do Rady Powiatu Gdańskiego z KWW Andrzeja Chruścickiego Porozumienie Samorządowe. Została wybrana na radną. Na pytanie czy w związku z tym nastąpi kiedykolwiek, jakakolwiek reforma naszego ośrodka zdrowia musicie odpowiedzieć sobie Państwo sami.

 

„Warto być przyzwoitym” Pani Doktor.

 

Załączniki:

Link do oświadczeń majątkowych radnych Powiatu Gdańskiego w kadencji 2014-2018 – https://biuletyn.net/powiat-gdanski/?bip=1&cid=112

 

 

Krzysztof Suchocki
Krzysztof Suchocki
Mieszkaniec Gminy Kolbudy tel.: 505 094 699, e-mail: krzysztof.suchocki@wp.pl

2 Komentarze

  1. tomek pisze:

    jak Pan smie pisać warto być przyzwoitym?kampania wyborcza-wróg Roberta

    • Krzysztof Suchocki Krzysztof Suchocki pisze:

      Dzień dobry. Proszę poszukać innego miejsca na wyrażanie swoich frustracji. Tutaj nikogo one nie interesują. Krzysztof Suchocki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *