Kowale pójdą do Gdańska ?

Parę dni temu na portalu trójmiasto.pl pojawił się ciekawy artykuł pt. „Czy (i jak) przyłączyć Borkowo i Kowale do Gdańska ?” autorstwa pani Ewy Budnik. Z treści tego artykułu wynika, że głosy o przyłączeniu się do Gdańska pojawiają się w obu sołectwach. Jest to o tyle ciekawe, że sołectwa te leżą w dwóch różnych  gminach. Sołectwo Kowale należy do Gminy Kolbudy, zaś sołectwo Borkowo do Gminy Pruszcz Gdański.

Pamiętam, że w poprzedniej kadencji Rady Gminy Kolbudy o secesji Kowal wspominała ówczesna radna z tego sołectwa, Emilia Jóźwik. Mówiła o tym zawsze jak dochodziło do scysji w sprawie inwestycji w Kowalach. Być może chciała w ten sposób wymusić jej zdaniem potrzebne tutaj inwestycje. Podkreślała, że odłączone zostaną wówczas od Gminy Kolbudy nie tylko tereny mieszkalne tego sołectwa ale również tereny przemysłowe, które przynoszą duże wpływy do kasy. Według niej ze względu na te wpływy, nie byłoby żadnego problemu z przyłączeniem Kowal do Miasta Gdańsk. Uważała, że Kowale zostaną przyjęte z otwartymi rękami.

Od radnych, którzy brali udział w zebraniach wiejskich w Kowalach wiem, że podobne opinie i poglądy wyrażała większość mieszkańców biorących udział w tych spotkaniach. Według tych osób cały dochód z terenów przemysłowych tego sołectwa powinien być wydawany wyłącznie na jego potrzeby, bez oglądania się na innych.

Dzisiaj dawna radna z Kowal, Emilia Jóźwik, jest nadal radną z tego sołectwa i Przewodniczącą Rady Gminy Kolbudy. Drugi radny z tego sołectwa, Andrzej Chruścicki, jest Wójtem Gminy Kolbudy. W poprzedniej kadencji Rady Gminy Kolbudy rozpoczęto budowę Szkoły Metropolitalnej w Kowalach. Wydaliśmy na to z kasy gminy 14,790 mln zł. Obecny wójt planuje także budowę przedszkola w Kowalach. To będzie kosztowało kolejne 4 mln zł w ciągu trzech najbliższych lat ze wspólnej kasy. Wójt zaplanował wydanie na ten cel w 2019 roku – 400 tys. zł, w 2020 r- 2,6 mln zł, w 2021 r – 1,0 mln zł. Nigdy w historii naszej gminy nie wydano tylu pieniędzy na inwestycje w jednym sołectwie.

Czy to oznacza, że jak już zostaną wykonane potrzebne inwestycje to wtedy będzie podjęta próba oderwania Kowal od naszej gminy ? Czy ten artykuł jest próbą wybadania nastrojów mieszkańców i w zależności od ich opinii zostaną podjęte dalsze decyzje ? Zobaczymy, czas pokaże.

Na końcu wspomnianego artykułu jest ankieta pt. „Czy Borkowo i Kowale powinny zostać przyłączone do Gdańska ? Wynik: 57 % głosujących odpowiedziało TAK.

 

Załączniki:

  1. Artykuł pt.”Czy (i jak) przyłączyć Borkowo i Kowale do Gdańska ?” autorstwa pani Ewy Budnik,
  2. Uchwała nr XLVI/449/18 z dnia 9 października 2018r. w sprawie wyrażenia zgody na zmianę zasad współdziałania Gminy Kolbudy z GmiUchwała nr XLVI/449/18 z dnia 9 października 2018r. w sprawie wyrażenia zgody na zmianę zasad współdziałania Gminy Kolbudy z Gminą Miasta Gdańska oraz Gminą Pruszcz Gdański w zakresie finansowania wspólnej inwestycji oświatowej na terenie m. Kowale ną Miasta Gdańska oraz Gminą Pruszcz Gdański w zakresie finansowania wspólnej inwestycji oświatowej na terenie m. Kowale,
  3. Uchwała nr V/28/19 z dnia 22 stycznia 2019r. w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Gminy Kolbudy,
  4. Uchwała nr V/29/19 z dnia 22 stycznia 2019r. w sprawie budżetu Gminy Kolbudy na rok 2019.

 

Krzysztof Suchocki
Krzysztof Suchocki
Mieszkaniec Gminy Kolbudy tel.: 505 094 699, e-mail: krzysztof.suchocki@wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *