II tura wyborów na Wójta Gminy Kolbudy

Po ogłoszeniu wyborów wyników otrzymaliśmy bardzo wiele komentarzy i opinii,  a przede wszystkim pytań co do II tury wyborów w Kolbudach. Dwóch kandydatów, Robert Aszyk i Andrzej Chruścicki, uzyskało tyle samo głosów (ok. 42%). Jednoznaczne rozstrzygnięcie przyniosły natomiast wybory do Rady Gminy Kolbudy. W piętnastoosobowej radzie Komitet Wyborczy Roberta Aszyka uzyskał zdecydowaną większość, zdobywając 9 mandatów. Ponadto z jego Komitetu weszło dwoje radnych do Rady Powiatu Gdańskiego.

Jasnym się dla nas stało, że w przypadku wyniku KW Kolbudy 24 mamy raczej nikłe szanse na realizację naszego programu wyborczego w następnej kadencji Rady i Wójta Gminy Kolbudy. Niemniej jednak, zaufało nam prawie 20% wyborców, którzy liczyli na to, że dokonamy zmian w dotychczasowej polityce gminy.

W związku z tym, musieliśmy sobie odpowiedzieć na pytanie o przyszłość naszej gminy i potencjalne możliwości wdrożenia naszych głównych założeń programowych. Po pierwszej turze wyborów chęć współpracy zadeklarowały oba konkurencyjne Komitety.

Do swoich racji przekonał nas KWW Roberta Aszyka oraz mieszkańcy, którzy wybrali większość kandydatów na radnych z jego komitetu. Poza tym, aby zapewnić sprawne funkcjonowanie gminy ważne jest zgodne współdziałanie radnych z wójtem. W przypadku wyboru wójta, który nie będzie miał poparcia radnych, może  doprowadzić to do paraliżu działania gminy, i co z kolei odbije się negatywnie na jej funkcjonowaniu ze szkodą dla mieszkańców.

Po wnikliwej analizie naszych programów doszliśmy do wniosku, że mamy wiele wspólnych celów programowych. Ze strony kandydata na wójta i jego komitetu otrzymaliśmy zapewnienie, że w interesie gminy będzie daleko idąca współpraca w przyszłej radzie oraz realizacja najważniejszych celów programowych KW Kolbudy 24. Wychodząc z założenia, że mieszkańcy  mają konkretne problemy, na których rozwiązaniu zależy nam wszystkim, zawarliśmy porozumienie programowe pomiędzy oboma Komitetami.

Ważnym elementem wspólnego programu jest przejrzystość i jawność działań urzędu gminy. W porozumieniu położyliśmy nacisk na bliską i ciągłą współpracę  z sąsiednimi gminami. Wspólnie z Prezydentem Gdańska zamierzamy doprowadzić m.in. do usprawnienia komunikacji autobusowej z Gdańskiem oraz dołączyć do programu rozbudowy PKM-ki. W oparciu o środki unijne zamierzamy doprowadzić wreszcie do realizacji rozbudowy węzła drogowego w Kowalach. Już jesteśmy umówieni w tej sprawie z Marszałkiem Województwa Pomorskiego Mieczysławem Strukiem, który został wybrany na następną kadencję w tych wyborach.

Robert Aszyk przyznał, że wiele spraw, które prowadził poprzedni wójt było rozwiązywanych w nienajlepszy sposób, lub mogły być załatwiane zdecydowanie inaczej i lepiej. Kierując sprawami miny poprzedni wójt korzystał jednak z silnego mandatu wyborców.

W przypadku uzyskania wystarczającego poparcia  wyborców Robert Aszyk zamierza zdecydowanie zmienić politykę gminy zgodnie z oczekiwaniami wyborców.

Jak oświadczył Krzysztof Suchocki, dobro mieszkańców i chęć realizacji programu wyborczego skłoniły go i Komitet Wyborczy Kolbudy 24 do poparcia w II turze wyborów kandydatury Roberta Aszyka na Urząd Wójta Gminy Kolbudy. Mamy przekonanie, że będzie to  dobra zmiana przede wszystkim w interesie całej gminy i jej mieszkańców. Zachęcamy wszystkich mieszkańców, aby stawili się przy urnach wyborczych conajmniej tak samo licznie jak w I turze wyborów i zdecydowali o przyszłości Gminy Kolbudy.

Tekst zawartego porozumienia zamieszczony jest poniżej.

 

13 Komentarze

 1. Marek pisze:

  Brawo!!!! Jedyna słuszna decyzja 🙂

 2. Kolbudzianin pisze:

  Zdrajca Suchocki !!! Dla koryta Suchocki zrobi wszystko!!! Tak bardzo chciał zmian w gminie i rozwalenia betonu Grombalo-Aszykowego , że dla stołka jak klasyczna świnia zmienił zdanie!!!!! Mam nadzieję , że mądrzy wyborcy , którzy głosowali na Suchockiego i zmiany układu w gminie sami zdecydują!!! Suchocki- Aszyk – Grombala = Betonowy układ w gminie Kolbudy. Już interesy za pieniądze gminy Rusieckiego, Klimka, Aszyka nie przeszkadzają Suchockiemu? A przepraszam koryto da się powiększyć o jedną świnkę!!!! Budżet gminy pewnie to wytrzyma , a mieszkańcy …
  SUCHOCKI= SPRZEDAWCZYK !!!!!!. Szkoda tylko wyborców , którzy mu ufali, ale zdrajcę niestety poznaje się z czasem.

  • Marta pisze:

   Jestem wyborcą, który głosował na Pana Suchockiego – nie czuję się zdradzona. Natomiast czytając komentarze typu „Zdrajca”, „koryto”, „świnia” jest mi po prostu wstyd za ich autorów! Żadne emocje nie uzasadniają podobnego języka. Jeżeli jest Pan niezadowolony z podpisanego porozumienia – nie ma problemu, ma Pan do tego prawo. Proszę wyrażać swoje poglądy, niezadowolenie.Tylko nie w ten sposób. Nie takim językiem. On nie przystoi nikomu. Marta, lat. 27

 3. PreLisBiel pisze:

  Porozumienie jest, ale co zrobić z lojalnością Aszyka wobec jego mocodawców : Grombali (wytypował i zorganizował mu kampanię wyborczą) i powstałych w ciągu ostatnich 20 lat klik, które prawdopodobnie finansowały kampanię wyborczą ( np.przesiąknięte nepotyzmem i pachnące korupcją spółki: „Reknica” , „Zakład Usług Komunalnych” sympatycznego pana Wiesia R., czy niektóre prywatne firmy – np. browar Amber, firma Zdanpol ). Oczekujemy oświadczenia Pana Aszyka na ten temat (może w Kolbudy24 ).
  Ponadto oczekujemy zmiany pracy rady gminy, w szczególności na zmianę jej prezydium. Pan Aszyk będzie miał szanse na to wpłynąć, jako lider zwycięskiego komitetu wyborczego.
  Tymczasem pełni wiary (oby nie naiwnej) wybierzmy Roberta Aszyka, który obiecuje stać po stronie słabszych; silni nie powinni dominować nad Wójtem ! Uwaga: będzie „SPRAWDZAM” już w trakcie kadencji.

  • a pisze:

   Dla równowagi, żeby układy radnych Aszyka nie korzystali z pieniędzy gminnych trzeba wybrać Andrzeja Chruścickiego!

 4. Grzegorz pisze:

  Ładny deal – prawie jak pakt Ribbentrop – Mołotow. A gdzie tajny protokół?

 5. Franciszek pisze:

  Jest trochę krytyki ale uważam ze nieuzasadnionej. Bardzo dobry ruch pana Suchockiego. Przez swoje posunięcie będzie miał realny wpływ na to co będzie się działo w naszej gminie. Gadanie o wicewojcie wyszło od kontrkandydata i jestem pewien ze są to brednie wyssane z palca. Obydwoje panowie doskonale sobie zdają sprawę ze takie coś by było klodą pod nogami. A tak pan Suchocki będzie włączył o nasze postulaty w ramach porozumienia mając większość w radzie i jeszcze wójta po swojej stronie. Świetny ruch

 6. Anna pisze:

  Racjonalne działanie. I za to należą się brawa. Wierzę w wyczucie Pana Krzysztofa i w to, że wie co robi. Głos rozsądku nakazywał wykonanie takiego ruchu. Tym bardziej, że Pan Aszyk wyciągnął dłoń. Łączyć, a nie dzielić to hasło kontrkandydata Pana Aszyka. Tylko hasło. A Krzysztof Suchocki i Robert Aszyk hasło to przekuli w czyn.

 7. A.K. pisze:

  Każdy kto zna Pana Krzysztofa wie, że posądzenia go o kupczenie stanowiskami, czy dążenie do osobistej korzyści są po prostu śmieszne. Mam nadzieję, że wyborcy podejmą w tej sytuacji słuszną decyzję, zaufają Panu Krzysztofowi i swój głos oddadzą na Roberta Aszyka.

 8. jack pisze:

  Jeżeli dobrze zrozumiałem, to Stały Komitet Programowy ( czytaj; KC) będzie decydował o programie i harmonogramie działań Rady Gminy i Wójta! to po co wybory Radnych i Wójta? Niech żyje Suchocki!!! (SEKRETARZ)

 9. G&G pisze:

  A kto stoi za kampanią pana Chruścickiego? piękne duże banery, plakaty, to kosz przekraczający dozwolone 10.000 zł jakie może wydać kandydat na wójta kto za to płaci ? jaka partia pragnie dostać się do samorządu? może warto odpowiedzieć sobie na te i inne pytania.

 10. G&G pisze:

  Kilka słów do autora tekstu „Kolbudzianin” prosze nam napisać co Pan zrobił w ciągu tego roku dla swoich sąsiadów, dla naszej gminy? w co Pan się zaangażował? co Pan zrobił aby zmienić układ polityczny w naszej gminie? tak łatwo przychodzi Panu obrzucanie inwektywami przez stronę internetową 🙁 proszę zdobyć się na odwagę i powiedzieć to prosto w oczy p.Krzysztofowi i jeszcze lepiej przy świadkach aby mogli świadczyć w sądzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *