Gdzie się podziały nasze łąki kwietne ?

Poszukiwany chaber bławatek, poszukiwana dziewanna  ktokolwiek widział, ktokolwiek słyszał czyli gdzie się podziały nasze łąki kwietne ?

Mamy połowę lata, piękna pogoda  a ja chodzę i szukam łąk kolorowych, pachnących latem, dzieciństwem, wabiących pszczoły, trzmiele i motyle.  Popularne rośliny jak:

Rumianek – kwitnie VI-VIII

 

Chaber bławatek – kwitnie V-IX

 

Dziurawiec zwyczajny – kwitnie VI-VII

 

Koniczyna – kwitnie  V -IX

 

Powój – kwitnie IV-IX

 

Krwawnik pospolity – kwitnie VII- X

 

znikają z naszego krajobrazu –  czyżby bezpowrotnie?

 

A może łąki kwietne to rozwiązanie na nasze tradycyjne trawniki wokół domów, szczególnie dla tych osób, które posiadają duże ogrody. Trawnik w słonecznym miejscu można przekształcić w kwitnącą kolorową łąkę, która zmienia wygląd z tygodnia na tydzień, będzie cieszyć oczy od wiosny aż do jesieni, zachwycając  barwami i zapachem, dodatkowo kwitnące rośliny zaproszą do ogrodu motyle i trzmiele.

Dodatkowym atutem  będzie mniej pracy  niż przy trawniku ponieważ nie musimy jej regularnie kosić, podlewać ani nawozić co zmniejsza koszty pielęgnacji. Łąka kwietna jest bardziej odporna na susze niż trawnik. Łąka o składzie gatunkowym zgodnym z naturalnym siedliskiem ma szczególne znaczenie dla ochrony środowiska, gdyż ograniczamy ilość stosowanych nawozów oraz herbicydów. Poza tym stwarzamy dobre warunki dla rozwoju owadów i małych zwierząt. Łąki wieloletnie kosimy zazwyczaj dwa razy w roku, pierwsze koszenie należy wykonać czerwcu lub lipcu, drugie w sierpniu bądź wrześniu.

Łąka kwietna z roślin jednorocznych jest bardzo efektownym elementem ogrodu lecz musimy odnawiać ją corocznie. Siew przeprowadzamy od połowy kwietnia do połowy maja. Do mieszanki dobieramy takie rośliny, które są zbliżone wyglądem do roślin występujących w warunkach naturalnych (np. maki, czarnuszki, chabry). Łąka założona z mieszanki jednorocznej wymaga koszenia  raz w sezonie,

 

Autorka: Grażyna Ziemiańska, Kolbudy.

Krzysztof Suchocki
Krzysztof Suchocki
Mieszkaniec Gminy Kolbudy tel.: 505 094 699, e-mail: krzysztof.suchocki@wp.pl

1 Komentarz

  1. Monia pisze:

    Powój to mój ulubiony 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *