Czy Polska może być lepsza?

Zachęcony przez kolegę Krzysztofa do sięgnięcia po ciekawą książkę, wybrałem się w ubiegłą sobotę (9 lutego) do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pruszczu Gdańskim na spotkanie autorskie z byłym ministrem obrony (w rządzie PIS), ministrem spraw zagranicznych i marszałkiem sejmu – Radosławem Sikorskim.

Politykiem z ogromnym doświadczeniem, który postanowił odsłonić kilka kulis polskiej dyplomacji w kontekście tej realizowanej przez aktualny rząd. Swoje doświadczenia i refleksje przedstawia w wydanej pod koniec ubiegłego roku książce „Polska może być lepsza”.

Próbuje w niej odpowiedzieć na nurtujące wielu Polaków pytanie – czy zmierzamy ku geopolitycznej katastrofie?

„Mamy być dumni, że wstaliśmy z kolan, a nie zauważać, że upadliśmy na głowę. Narzucają nam język nienawiści. Wyzywają od zdrajców i odmawiają polskości. Koszulka z napisem „Śmierć wrogom ojczyzny” ma być miarą patriotyzmu.

Świat jeszcze przed chwilą patrzył na nas z podziwem. Liczono się z naszym zdaniem. Byliśmy wiodącym państwem Europy. Dziś spogląda się na nas ze zdumieniem. Stoimy z boku. Władza mówi, że dumnie, ale faktem jest, że samotnie.”

Po co nam Unia Europejska? Czy zagraża nam Rosja? Na ile możemy polegać na USA? Jak wrócić do wielkiej gry?

Na te pytania odpowiadał Radosław Sikorski (obecnie wykładowca na Uniwersytecie Harvarda oraz doradca w grupie Eurasia).

Nie stronił też od odpowiedzi na prowokacyjne pytania:

  • O „dorzynaniu watahy” (w sensie przenośnym), którą usłyszeliśmy jesienią 2007 r. na konwencji wyborczej PO po debacie Tusk – Kaczyński,
  • O słowa wypowiedziane do członków Rady Majdanu w lutym 2014 roku – „jeśli nie podpiszecie wszyscy zginiecie” w sprawie porozumienia z prezydentem Janukowyczem,
  • O relacje z Prezydentem Lechem Kaczyńskim.

W swojej rzeczowej i syntetycznej narracji potwierdził, że jest przenikliwym analitykiem nie tylko międzynarodowej sceny politycznej, ale też politykiem twardo stąpającym po ziemi.

Jego niezwykle krytyczna opinia o polskiej polityce zagranicznej szczególnie wobec USA zdaje się być uzasadniona. Dotyczy to nie tylko aktualnej polityki, gdzie Donald Trump obiecywał Polonii amerykańskiej przed wyborami, że w cztery tygodnie po elekcji zniesie wizy do Polski, ale też przytacza tytułem ostrzeżenia historię pierwszego Prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej ‑ Karola Rozmarka, którego Roosevelt w 1944 r oszukał w sprawie poparcia granic Polski i z podobną nonszalancją potraktował Jana Karskiego, błagającego o ratunek dla polskich Żydów.

W tym kontekście, ale i nie tylko „podsłuchana” opinia Radosława Sikorskiego na temat sojuszu polsko amerykańskiego na słynnych taśmach nabiera zupełnie innego wymiaru. Warto zatem sięgnąć po książkę Radosława Sikorskiego, gdzie przedstawia zdecydowanie szerszy kontekst relacji polsko amerykańskich, ale także relacji polsko ukraińskich, polsko litewskich i polsko niemieckich.

Myślę, że nie tylko mnie, ale bardzo wielu słuchaczy, którzy licznie przybyli na spotkanie, przekonał, że warto sięgnąć po jego książkę „Polska może być lepsza”, szczególnie w kontekście aktualnej polityki naszego Państwa nie tylko wobec bliższych i dalszych sąsiadów, ale przede wszystkim wobec Unii Europejskiej.

Zachęcam też do udziału w kolejnych spotkaniach organizowanych przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Pruszczu Gdańskim. W najbliższą sobotę będzie w niej gościła Hanna Suchocka.

BIESIADA LITRACKA Z HANNĄ SUCHOCKĄ

1 Komentarz

  1. A. pisze:

    Jeśli już posługuje się Pan datami to proszę być bardziej dokładnym, spotkanie odbyło się w sobotę 9 lutego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *